Back to products
TORNADO Refrigerator Inverter No Frost 355 Liter Black RF-40FTV-BK
20.780 EGP Original price was: 20.780 EGP.18.555 EGPCurrent price is: 18.555 EGP.
TORNADO Refrigerator Inverter No Frost 355 Liter Silver RF-40FTV-SL
22.460 EGP
TORNADO Refrigerator 355 Liter, No Frost 2 Doors
Refrigerator color : Silver
Inverter technology
Energy efficiency class : ( A )
Country of origin : Egypt
10 Years full Free warranty
Out of stock
Description
| Product Model | RF-40FTV-SL |
|---|---|
| Main-Сategory | Refrigerators |
| Brand | TORNADO |
| Product Situation In Market | Continuous Production |
| Type | 2 Doors Refrigerator |
| Colors | Silver |
| Number Of Doors | 2 Doors |
| Cooling System | No Frost |
| Capacity | 355 Liter |
| Cabinet Capacity in Liters | 246 Liter |
| Freezer Capacity in Liters | 109 Liter |
| Multi-temperature Room Capacity | Not Available |
| Vegetable Drawer Capacity | – |
| Refrigerator Shelf | Glass Shelves |
| Internal Lighting / Cabinet | LED Lighting |
| Internal Lighting / Freezer | No |
| Energy Efficiency Class | (A) High efficiency and less electricity consumption |
| Dimensions – Width | 665 mm |
| Dimensions – Depth | 704 mm |
| Dimensions – Height | 1603 mm |
| Net Weight | 66 Kg |
| Gross Weight | 73 Kg |
| Country Of Origin | Egypt |
| Warranty | 10 Years full free warranty |
Reviews (0)
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “TORNADO Refrigerator Inverter No Frost 355 Liter Silver RF-40FTV-SL” Cancel reply
Shipping & Delivery
Related products
Beko washing machine, fully automatic, 10 kg, 1600 rpm, digital, steam, inverter, black, B3WFU501040BCI
Rated 0 out of 5
In stock
HOOVER Washing Machine Fully Automatic 7 Kg Inverter Motor Silver H3WS17TMF3R-ELA
Rated 0 out of 5
In stock
20.109 EGP
SKU:
H3WS17TMF3R-ELA
LG No Frost Refrigerator, 400 Liters, Silver – GTF402SSAN
Rated 0 out of 5
In stock
29.999 EGP
SKU:
GTF402SSAN
LG TOP FREEZER 506 LITER 18 CUBIC FEET DIGITAL HYGIENE FRESH FILTER DOOR COOLING GN-H722HLHL
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
GN-H722HLHL
SHARP Refrigerator Inverter No Frost 396 Liter Silver SJ-GV48G-SL
Rated 0 out of 5
In stock
30.959 EGP
SKU:
SJ-GV48G-SL
Skip to the beginning of the images gallery SHARP Split Air Conditioner 1.5 HP Cool – Heat Digital Plasmacluster White AY-AP12ZHE
Rated 0 out of 5
In stock
SKU:
AY-AP12ZHE

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.